Uncategorized @sr

Васпитно образовни правац Правац школе

Како описати начин рада у Правац школи да бисте разумели његову суштину? Изабрали смо да то урадимо сликовито, баш онако како се обраћамо и нашим ђацима.

Замислите, за почетак, једног педагога визионара на врху планине. Лето је, а горе је прохладно. Широким осмехом педагог поздравља непрегледне валовите даљине. Упија мирисе планинског биља које руже ветрова доносе с разних страна. Мисли на протеклих шест сати хода кроз шуму. Захвалан је онима што су туда пре њега прошли и обележили правац. Без тих тачака крај пута, не би престао шумом да лута и ко зна да ли би, када и како стигао до врха.

Оплемењен чистим планинским ваздухом, промишља о сличности правца који је следио са правцем својих педагошких начела.

Обележени правац кроз шуму није спутавао његову слободу кретања, али га је довео до циља. Тако и учитељ треба да води дете кроз процес учења.

Правац који је пратио није био наметљив, али је знао да ако га не послуша, може се изгубити. Тако и учитељ треба да буде постојан и поуздан да би га дете следило.

Правац кроз шуму није убрзавао његов корак, само му је помогао да не скрене с пута. Такав однос треба да буде између детета и учитеља.

Обележени правац га није спутавао да открива шуму, да скупља сувенире и диви се природи. Тако и учитељ треба да му пружи слободу да истражује кроз процес учења, јер је у суштини процес сам по себи циљ учења.

Правац указује на пут напретка, правац даје сигурност, правац пружа самопоуздање, правац је ненаметљива помоћ.

На темељима ових начела, педагог је решио да подигне храм знања, Правац школу, која чврсто стоји на шест стубова:

П – придода као учитељица, учионица, наставно средство и пријатељица детета;

Р – радозналост детета је полазни основ његовог учења;

А – аутентичност детета је његова снага коју треба препознати и развијати;

В – веселост детета је путоказ кроз процес његовог учења;

А – активност детета увек треба да је на првом месту у његовом процесу стицања вештина и знања;

Ц – целокупни развој детета је оно ка чему се кроз процес тежи.

Ако желите да прочитате више о овим стубовима васпитно-образовног храма Правац школе, кликните овде.